Terapie a léčba
Vzhledem k tomu, že doposud nebyl vyvinut žádný lék na ADNP syndrom, péče je zaměřena na zmírnění symptomů. Následující terapie bývají účinné a pomáhají dětem s ADNP syndromem zlepšit kvalitu života. Vysoce specializovaná péče bohužel není hrazená pojišťovnami a rodiče si musí hradit veškeré náklady.
Behaviorální terapie
Děti s ADNP syndromem mají potíže v sociálním chování a problémy s komunikací. Behaviorální terapie se zaměřuje na zmírnění projevů těchto obtíží pomocí strukturovaných metod, které podporují rozvoj pozitivních vzorců chování a zvyšují adaptivní schopnosti dítěte. U nejmenších dětí se využívá forma hry, skrze kterou se děti učí novým dovednostem.
Ergoterapie
ADNP syndrom způsobuje nejen vývojové opoždění, ale i problémy se senzorickou regulací, motorickým plánováním a často i nízkou svalovou silou. Ergoterapie je v tomto ohledu nenahraditelným nástrojem, protože cíleně rozvíjí jemnou motoriku a pomáhá dětem se lépe orientovat v prostoru a vnímat své tělo. Děti si zvyšují odolnost vůči smyslovým podnětům, které je často přetěžují.
Logopedie
ADNP syndrom je doprovázen výraznými problémy s řečí a komunikačními dovednostmi. Logopedie je pro děti zásadní cestou k porozumění a vyjadřování, i když často začíná u jednoduchých znaků a piktogramů. Pravidelná logopedická péče umožňuje rozvoj řečových schopností a zlepšení schopnosti reagovat na otázky a instrukce. I když může být pokrok pomalý, každé malé zlepšení posouvá dítě blíže ke schopnosti navazovat vztahy a lépe se dorozumívat s okolím, což je pro jeho celkový vývoj nesmírně důležité.
Fyzioterapie
Svalová slabost a snížené napětí, které často provází děti s ADNP syndromem, vedou k obtížím s motorickým vývojem, udržením rovnováhy a správným držením těla. Fyzioterapie nabízí přístup, jak tyto problémy minimalizovat a podpořit pohybový vývoj. Pravidelná cvičení pomáhají udržet fyzickou kondici a přispívají k psychické pohodě, neboť pohybové aktivity mají pozitivní vliv na spánek i schopnost soustředit se.
Další specializace
Kromě výše uvedených terapií využívají rodiny dětí s ADNP syndromem i další specializované terapie. Každá z těchto terapií má své specifické zaměření a přináší dětem nové zážitky a možnosti rozvoje.
- Senzorická integrace a snoezelen
- Výživa a stravovací terapie
- Psychologie a psychiatrie